Aktivt företag
Conordo AB
Översikt
Bolaget ska bedriva redovisning, ekonomisk och juridisk konsultation och därmed förenlig verksamhet. Även kursverksamhet kan förekomma.
- Registrerat
- 14 december 2009
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18129 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Conordo ABReg 2010-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,7 mkr
▼ 14,9 %Årets resultat
482 tkr
▼ 12,8 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 7,0 %Eget kapital
597 tkr
▼ 16,5 %Soliditet
70,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▼ 11,3 %Totala skulder
353 tkr
▼ 20,1 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 662 981 | 1 954 124 | 1 738 751 | 1 733 000 | 1 284 000 |
| Övriga externa kostnader | 213 697 | 256 233 | 195 607 | - | - |
| Personalkostnader | 671 967 | 727 731 | 826 473 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 690 357 | 897 960 | 690 671 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 692 066 | 902 436 | 695 087 | 747 000 | 464 000 |
| Resultat före skatt | 617 066 | 702 436 | 520 087 | - | - |
| Årets resultat | 481 817 | 552 246 | 410 147 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 352 840 | 341 001 | 357 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 396 490 | 1 540 282 | 1 368 790 | - | - |
| Kassa & bank | 1 187 705 | 1 339 016 | 651 427 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 749 330 | 1 881 283 | 1 725 790 | - | - |
| Eget kapital | 596 787 | 714 970 | 762 724 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 352 543 | 441 313 | 438 066 | - | - |
| Soliditet (%) | 70,4 % | 68,6 % | 68,3 % | 72,1 % | 73,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 14,9 % jämfört med 2025, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 482 tkr, en nettomarginal på 29,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 70,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+6,7 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
80,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-08-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-07-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-04-30)
Registrerad: 2020-08-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB