Aktivt företag
contech KRAFTTEKNIK AB
Översikt
Bolaget skall utreda, projektera, konstruera och besikta högspänningsanläggningar, men även mindre montageuppdrag inom kraft- branschen och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 april 2000
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Trollvägen 8B
- Postnummer & ort
- 19163 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- contech KRAFTTEKNIK ABReg 2000-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
59 tkr
▼ 72,6 %Årets resultat
741 tkr
▲ 289,7 %Tillgångar
14,7 mkr
▲ 23,0 %Eget kapital
10,5 mkr
▲ 7,6 %Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,4 mkr
▼ 3,6 %Totala skulder
229 tkr
▲ 24,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 58 562 | 213 399 | 0 | 1 512 000 | 1 211 220 |
| Övriga externa kostnader | 244 710 | 202 579 | - | - | 443 187 |
| Personalkostnader | 1 871 459 | 170 271 | - | - | 767 362 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −2 227 863 | −371 076 | - | - | 250 724 |
| Resultat e. fin. poster | 899 350 | 4 023 | −92 000 | −1 044 000 | 3 922 206 |
| Resultat före skatt | 801 350 | 207 023 | - | - | 4 252 206 |
| Årets resultat | 740 566 | 190 024 | - | - | 3 303 326 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 251 797 | 2 562 065 | - | - | 1 520 000 |
| Omsättningstillgångar | 10 399 242 | 9 347 113 | - | - | 12 167 486 |
| Kassa & bank | 1 445 143 | 1 498 883 | - | - | 12 089 241 |
| Summa tillgångar | 14 651 039 | 11 909 178 | - | - | 13 687 486 |
| Eget kapital | 10 471 907 | 9 731 341 | - | - | 9 939 927 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 229 462 | 184 837 | - | - | 971 559 |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 83,0 % | 83,0 % | 78,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 72,6 % jämfört med 2024, till 59 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 741 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−72,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−53,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
7,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-01-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB