Copperfox Aktiebolag
Översikt
Konsulttjänster inom IT och systemutveckling. Verksamhet inom tv, video, foto, musikproduktion, hemautomation och IoT, samt hud- och skönhetsvård. Äga och förvalta värdepapper och annan förenlig verksamhet för egen räkning. Äga och förvalta fastigheter och annan förenlig verksamhet för egen räkning.
- Registrerat
- 20 februari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18147 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Copperfox AktiebolagReg 2019-02-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 722 742 | 1 666 325 | 1 642 059 | 1 272 000 | 1 723 000 |
| Övriga externa kostnader | 251 512 | 277 345 | 287 198 | - | - |
| Personalkostnader | 876 223 | 761 538 | 806 272 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 594 871 | 627 442 | 548 589 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 606 605 | 627 037 | 548 884 | 221 000 | 155 000 |
| Resultat före skatt | 606 605 | 627 037 | 548 884 | - | - |
| Årets resultat | 484 062 | 497 784 | 435 634 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 176 279 | 13 263 | 14 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 615 046 | 774 455 | 697 932 | - | - |
| Kassa & bank | 227 233 | 377 709 | 341 601 | - | - |
| Summa tillgångar | 791 326 | 787 718 | 697 946 | - | - |
| Eget kapital | 637 964 | 547 784 | 485 634 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 153 362 | 239 934 | 212 312 | - | - |
| Soliditet (%) | 81,0 % | 70,0 % | 70,0 % | 65,0 % | 52,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,3 mkr (2022) till 1,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 484 tkr, en nettomarginal på 28,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 81,0 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB