Aktivt företag

Corona Industrier i Tranås Aktiebolag

AB Org.nr 5562431022
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-12

Bolagets verksamhet är försäljning av UV-ljusbehandlings- utrustning, lysrör och reservdelar samt service till sjukhus, hudmottagningar och privatpersoner.

Registrerat
28 augusti 1984
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 27400 Tillverkning av belysningsarmatur
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lyftkransvägen2
Postnummer & ort
14250 SKOGÅS
Registrerat namn
Corona Industrier i Tranås AktiebolagReg 1987-03-16

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
4,0 mkr
▼ 30,5 %
Årets resultat
310 tkr
▲ 149,3 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 29,8 %
Eget kapital
1,8 mkr
▲ 21,5 %
Soliditet
74,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
786 tkr
▲ 99,1 %
Totala skulder
624 tkr
▲ 106,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 970 093 5 709 731 4 033 245 6 506 413 2 530 031
Övriga externa kostnader 1 514 195 1 590 794 691 654 1 225 105 750 006
Personalkostnader 610 532 1 049 339 736 810 590 965 345 242
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 392 570 158 221 279 065 1 634 147 −972 767
Resultat e. fin. poster 393 471 160 691 253 564 1 628 221 −973 922
Resultat före skatt 393 471 160 691 178 378 1 328 221 −503 922
Årets resultat 310 285 124 444 131 606 1 111 534 −503 922
Balansräkning
Anläggningstillgångar 67 165 12 500 - - 0
Omsättningstillgångar 2 683 644 2 106 661 1 926 249 2 489 481 1 028 143
Kassa & bank 785 647 394 614 1 254 608 1 134 000 203 094
Summa tillgångar 2 750 809 2 119 161 1 926 249 2 489 481 1 028 143
Eget kapital 1 751 545 1 441 260 1 316 816 1 185 210 73 676
Långfristiga skulder - - - 0 400 000
Kortfristiga skulder 624 078 302 715 234 247 1 004 271 554 467
Soliditet (%) 74,5 % 82,1 % 83,8 % 57,0 % 7,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Årets resultat blev en vinst på 310 tkr, en nettomarginal på 7,8 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 74,5 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av belysningsarmatur (SNI 27400). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,8 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
17,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,0 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Corona Industrier i Tranås Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-05-29 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2021-08-16 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Skogås

Andra registrerade bolag med säte i Skogås.

Alla företag i Skogås →