Corvin AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara att arrangera resor med huvudinriktning mot naturfotografering, hälsoturism, kultur-, språk- och upplevelseresor året runt samt därmed förenlig verksamhet som språkkonsultation respektive översättningsverksamhet. Aktiebolaget ska äga, handla och förvalta konst, antik och små båtar även försäljning av livsmedel samt hälsokost och hälsoprodukter. Aktiebolaget ska bedriva hälso- och sjukvård inom primär- och slutenvård och anestesisjukvård samt rekrytering, in- och uthyrning av anestesipersonal. Aktiebolaget ska bedriva forskning och utbildningsverksamhet inom miljö, hälso- och sjukvård samt angränsade verksamhetsområden som medicinska konsulttjänster och äga, handla och förvalta medicinsk teknisk utrustning och utbildningslitteratur i Sverige och utomlands.
- Registrerat
- 18 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86102 Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 79120 Researrangemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dammtrappgatan 13
- Postnummer & ort
- 12047 ENSKEDE GÅRD
- Registrerat namn
- Corvin ABReg 2022-01-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 248 439 | 121 798 | 406 000 |
| Övriga externa kostnader | 30 618 | 40 550 | - |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 238 321 | 81 248 | - |
| Resultat e. fin. poster | 238 966 | 82 234 | 158 000 |
| Resultat före skatt | 238 966 | 82 234 | - |
| Årets resultat | 189 687 | 65 307 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 490 314 | 292 035 | - |
| Kassa & bank | 485 981 | 290 136 | - |
| Summa tillgångar | 490 314 | 292 035 | - |
| Eget kapital | 405 620 | 215 932 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 20 500 | - |
| Kortfristiga skulder | 84 694 | 55 603 | - |
| Soliditet (%) | 82,7 % | 73,9 % | 62,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 104,0 % jämfört med 2024, till 248 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 190 tkr, en nettomarginal på 76,4 %.
- Soliditeten var 82,7 % vid årets slut, upp från 62,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Enskede Gård
Andra registrerade bolag med säte i Enskede Gård.
- 0X0A Holding ABAB
- 4 On The Floor ABAB
- A P Mill Consulting HandelsbolagHB
- Acro Media Group ABAB
- AH Webbmedia ABAB
- Ahlqvist Studio och Media ABAB
- Aktiebolaget FNITTER & CompanyAB
- Aktiro ABAB