Countach Consulting AB
Översikt
Konsultverksamhet med inriktning på analys, kravställning, utveckling, projektledning, strategisk planering inom flygbranschen och militär verksamhet och andra tekniska branscher, med expertkunskap inom flygsystemutveckling, stridsflyg, kravarbete, logistik och anskaffning, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19273 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Countach Consulting ABReg 2020-10-13
- Registrerat namn
- HOTAS Aviation SwedenReg 2023-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 608 765 | 2 489 675 | 2 141 093 | 1 969 795 | 306 266 |
| Övriga externa kostnader | 394 612 | 290 484 | 283 559 | - | 54 467 |
| Personalkostnader | 1 410 826 | 1 622 519 | 1 338 739 | - | 5 039 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 798 491 | 567 166 | 509 487 | - | 245 794 |
| Resultat e. fin. poster | 825 285 | 571 572 | 511 493 | 1 104 227 | 245 794 |
| Resultat före skatt | 705 285 | 501 572 | 386 493 | - | 245 794 |
| Årets resultat | 557 802 | 398 301 | 306 782 | - | 192 789 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 532 | 614 862 | 215 704 | - | 26 966 |
| Omsättningstillgångar | 1 641 562 | 1 004 604 | 1 078 484 | - | 374 994 |
| Kassa & bank | 957 343 | 360 717 | 495 176 | - | 242 142 |
| Summa tillgångar | 1 646 094 | 1 619 466 | 1 294 188 | - | 401 960 |
| Eget kapital | 592 166 | 669 364 | 761 063 | - | 217 789 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 738 928 | 755 102 | 408 125 | - | 184 171 |
| Soliditet (%) | 51,2 % | 50,9 % | 66,5 % | 78,8 % | 54,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,0 mkr (2022) till 2,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 558 tkr, en nettomarginal på 21,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 51,2 % vid årets slut, ned från 78,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB