Aktivt företag
Cparta Cyber Defense AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom data- och informationsteknik, utveckla och tillhandahålla tjänster och programprodukter för utveckling och underhåll av informationssystem och bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 september 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 63100 Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bryggargatan 4
- Postnummer & ort
- 11121 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cparta Cyber Defense ABReg 2020-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
123,7 mkr
▲ 46,6 %Årets resultat
-38,5 mkr
▲ 40,9 %Tillgångar
142,2 mkr
▲ 25,7 %Eget kapital
88,3 mkr
▲ 32,1 %Soliditet
62,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
63
Medelantal
Kassa & bank
91,8 mkr
▲ 334,5 %Totala skulder
53,9 mkr
▲ 16,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 123 654 000 | 84 342 000 | 54 927 000 | 315 317 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 62 056 000 | 60 183 000 | 46 051 000 | 22 412 030 | 7 930 645 |
| Personalkostnader | 92 031 000 | 83 323 000 | 67 210 000 | 43 441 323 | 6 112 572 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −39 295 000 | −65 657 000 | −64 298 000 | −66 651 583 | −14 047 712 |
| Resultat e. fin. poster | −38 509 000 | −65 196 000 | −64 302 000 | −66 651 923 | −14 047 712 |
| Resultat före skatt | −38 509 000 | −65 196 000 | −64 302 000 | −66 651 923 | −14 047 712 |
| Årets resultat | −38 509 000 | −65 196 000 | −64 302 000 | −66 651 923 | −14 047 712 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 514 000 | 15 730 000 | 8 514 000 | 4 670 683 | 310 649 |
| Omsättningstillgångar | 113 681 000 | 97 356 000 | 53 334 000 | 32 266 083 | 31 003 026 |
| Kassa & bank | 91 754 000 | 21 117 000 | 30 185 000 | 20 150 665 | 29 170 696 |
| Summa tillgångar | 142 195 000 | 113 086 000 | 61 848 000 | 36 936 766 | 31 313 675 |
| Eget kapital | 88 343 000 | 66 853 000 | 32 048 000 | 16 350 365 | 28 002 288 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 53 852 000 | 46 233 000 | 29 800 000 | 20 586 401 | 3 311 387 |
| Soliditet (%) | 62,1 % | 57,2 % | 51,8 % | 44,3 % | 89,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 315 tkr (2021) till 123,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 38,5 mkr, en nettomarginal på −31,1 %. Samtliga de senaste 5 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 62,1 % vid årets slut, upp från 44,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. (SNI 63100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−31,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−31,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+632,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−43,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
63 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB