Creact Aktiebolag
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva konsulterande verksamhet inom utbildningsområdet samt utöva verksamhet inom form, design och innovation. Bolaget ska även producera och sälja tjänster inom elproduktion och bedriva verksamhet inom byggnadsvård och restaurering. Därutöver skall bolaget äga och förvalta fastigheter och aktier.
- Registrerat
- 30 december 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Holländargatan 27
- Postnummer & ort
- 11359 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Creact AktiebolagReg 1998-02-05
- Registrerat namn
- Creact SportingReg 1997-10-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 436 800 | 607 800 | 195 300 | 940 599 | 409 761 |
| Övriga externa kostnader | 167 448 | 213 040 | 173 668 | - | - |
| Personalkostnader | 322 476 | 176 480 | 204 112 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −53 124 | 218 280 | −182 480 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −51 449 | 214 436 | −165 180 | 657 015 | 208 588 |
| Resultat före skatt | −51 449 | 214 436 | −165 180 | - | - |
| Årets resultat | −51 449 | 204 291 | −165 180 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 240 | 6 240 | 6 240 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 395 517 | 1 316 519 | 950 648 | - | - |
| Kassa & bank | 635 462 | 650 535 | 562 375 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 401 757 | 1 322 759 | 956 888 | - | - |
| Eget kapital | 813 643 | 865 092 | 660 801 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 588 114 | 457 667 | 296 087 | - | - |
| Soliditet (%) | 58,0 % | 65,0 % | 69,0 % | 76,0 % | 80,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 28,1 % jämfört med 2025, till 437 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 51 tkr, en nettomarginal på −11,8 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 58,0 % vid årets slut, ned från 76,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB