Aktivt företag
Cribatec AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall idka försäljning och tillverkning av produktionsmaskiner för kemisk industri och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 januari 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Brunnsvägen 4
- Postnummer & ort
- 14133 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Cribatec ABReg 2008-03-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,7 mkr
▼ 15,8 %Årets resultat
380 tkr
▼ 13,5 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 3,1 %Eget kapital
563 tkr
▼ 11,1 %Soliditet
37,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
205 tkr
▼ 37,7 %Totala skulder
924 tkr
▲ 14,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 667 353 | 1 979 085 | 865 000 | 1 826 000 |
| Övriga externa kostnader | 183 031 | 192 059 | - | - |
| Personalkostnader | 4 775 | 3 518 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 478 577 | 553 274 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 479 071 | 553 359 | 370 000 | 259 000 |
| Resultat före skatt | 479 071 | 553 359 | - | - |
| Årets resultat | 379 979 | 439 367 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 487 348 | 1 442 825 | - | - |
| Kassa & bank | 205 262 | 329 539 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 487 348 | 1 442 825 | - | - |
| Eget kapital | 563 458 | 633 479 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 923 890 | 809 346 | - | - |
| Soliditet (%) | 37,9 % | 43,9 % | 39,7 % | 40,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 15,8 % jämfört med 2023, till 1,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 380 tkr, en nettomarginal på 22,8 %.
- Soliditeten var 37,9 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga specialmaskiner (SNI 28990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−3,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
67,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB