Aktivt företag
Crumbs Beer AB
Översikt
Tillverkning, marknadsföring, utveckling och försäljning av bryggda drycker, viss mat, samt liknande.
- Registrerat
- 8 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 11050 Framställning av öl
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19141 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- Crumbs Beer ABReg 2025-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
38 tkr
▼ 85,4 %Årets resultat
-81 tkr
▼ 959,0 %Tillgångar
229 tkr
▼ 41,5 %Eget kapital
35 tkr
▼ 24,2 %Soliditet
15,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
5 tkr
▼ 96,0 %Totala skulder
193 tkr
▼ 43,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 37 588 | 257 520 | 336 532 | 371 568 | 192 182 |
| Övriga externa kostnader | 112 932 | 72 802 | 73 227 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −81 034 | 8 827 | −92 469 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −81 257 | 9 460 | −91 777 | 25 906 | −44 397 |
| Resultat före skatt | −81 257 | 9 460 | −91 777 | - | - |
| Årets resultat | −81 257 | 9 460 | −91 777 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 34 000 | 34 000 | 34 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 194 542 | 356 454 | 249 620 | - | - |
| Kassa & bank | 5 423 | 135 554 | 50 155 | - | - |
| Summa tillgångar | 228 542 | 390 454 | 283 620 | - | - |
| Eget kapital | 35 306 | 46 564 | 37 104 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 193 236 | 343 890 | 246 516 | - | - |
| Soliditet (%) | 15,4 % | 11,9 % | 13,1 % | 12,7 % | 8,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 372 tkr (2022) till 38 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 81 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,4 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 13 % av bolagen med samma huvudbransch, framställning av öl (SNI 11050). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−85,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−33,5 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB