Aktivt företag
Cult Communications Stockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Bolagets verksamhet är att utföra tjänster inom PR och digital kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73300 PR och kommunikation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Malmskillnadsgatan 36
- C/o
- C/O ARENA
- Postnummer & ort
- 11157 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cult Communications Stockholm ABReg 2020-05-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,1 mkr
▲ 0,2 %Årets resultat
444 tkr
▲ 20,6 %Tillgångar
2,4 mkr
▼ 21,3 %Eget kapital
491 tkr
▼ 50,2 %Soliditet
35,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 22,3 %Totala skulder
1,5 mkr
▼ 9,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 141 497 | 6 127 345 | 11 123 582 | 9 254 960 | 5 478 895 |
| Övriga externa kostnader | 585 694 | 542 875 | 743 116 | 473 834 | 227 888 |
| Personalkostnader | 1 222 890 | 2 208 868 | 2 782 869 | 1 796 560 | 1 017 958 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 541 873 | 456 187 | 809 216 | 1 239 131 | 483 912 |
| Resultat e. fin. poster | 568 250 | 470 041 | 820 538 | 1 239 980 | 482 518 |
| Resultat före skatt | 568 250 | 470 041 | 820 538 | 919 980 | 354 518 |
| Årets resultat | 443 751 | 367 876 | 644 027 | 722 103 | 272 158 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 404 306 | 349 596 | 149 580 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 995 703 | 2 699 545 | 5 175 293 | 5 835 987 | 2 405 786 |
| Kassa & bank | 1 112 362 | 909 287 | 2 276 082 | 1 939 066 | 515 516 |
| Summa tillgångar | 2 400 009 | 3 049 140 | 5 324 872 | 5 835 987 | 2 405 786 |
| Eget kapital | 491 322 | 987 571 | 1 419 695 | 1 155 668 | 433 564 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 460 687 | 1 613 569 | 3 457 177 | 4 232 319 | 1 844 222 |
| Soliditet (%) | 35,3 % | 44,1 % | 33,3 % | 25,9 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 6,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 444 tkr, en nettomarginal på 7,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 35,3 % vid årets slut, upp från 25,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, pr och kommunikation (SNI 73300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
90,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB