Cunningham Consulting AB
Översikt
Aktiebolaget ska marknadsföra, förmedla, sälja, och utföra tjänster relaterade till evenemang såsom konferenser, mässor och liknande. Bolaget skall även deltaga vid internationella evenemang och PR aktiviteter samt utveckla och följa upp planerade, pågående och slutförda evenemang. Utöver detta skall bolaget bedriva förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 82300 Arrangemang av kongresser och mässor
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Gustavsviksvägen 17A
- Postnummer & ort
- 13251 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat namn
- Cunningham Consulting ABReg 2016-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 764 214 | 2 166 805 | 2 119 873 | 2 082 000 | 902 000 |
| Övriga externa kostnader | 501 490 | 511 414 | 632 615 | - | - |
| Personalkostnader | 1 210 370 | 1 357 383 | 1 304 338 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 51 132 | 298 008 | 251 135 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 50 451 | 295 782 | 253 189 | 566 000 | 123 000 |
| Resultat före skatt | 50 451 | 295 782 | 253 189 | - | - |
| Årets resultat | 35 894 | 226 089 | 196 868 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 304 231 | 449 689 | 679 093 | - | - |
| Kassa & bank | 97 675 | 259 272 | 416 233 | - | - |
| Summa tillgångar | 304 231 | 449 689 | 679 093 | - | - |
| Eget kapital | 114 507 | 278 613 | 247 524 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 189 724 | 171 076 | 431 569 | - | - |
| Soliditet (%) | 38,0 % | 62,0 % | 36,0 % | 67,0 % | 33,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 18,6 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 36 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 38,0 % vid årets slut, ned från 67,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 61 % av bolagen med samma huvudbransch, arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Saltsjö-Boo
Andra registrerade bolag med säte i Saltsjö-Boo.
- 08 Bil Hammarby Sjöstad ABAB
- 08 Plattsättarna ABAB
- 170 Mediahouse ABAB
- 19 Glas Bar & Matsal ABAB
- 20 Penslar ABAB
- 20ten Invest ABAB
- 2DFK1 ABAB
- 2J's Investments ABAB