Aktivt företag
Cup Nordic AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Bolaget skall bedriva marknadsföring, försäljning, import och export av återanvändbara behållare avsedda för dryck och matvaror, erbjuda tjänster avseende diskning och rengöring av återanvändbara dryckes- och matbehållare samt därmed förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 12 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Humlebacken 12
- C/o
- c/o Ingvar Rehbinder
- Postnummer & ort
- 14168 HUDDINGE
- Registrerat namn
- Cup Nordic ABReg 2025-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,8 mkr
Årets resultat
205 tkr
▲ 5301,0 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 8568,8 %Eget kapital
223 tkr
▲ 1166,0 %Soliditet
15,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
501 tkr
▲ 40801,5 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 120797,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 804 068 | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 234 191 | 6 082 | 6 032 | 6 935 |
| Personalkostnader | 1 316 476 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 471 255 | −6 082 | 4 034 | −6 935 |
| Resultat e. fin. poster | 263 218 | −3 949 | 3 524 | −6 960 |
| Resultat före skatt | 263 218 | −3 949 | 3 524 | −6 960 |
| Årets resultat | 205 388 | −3 949 | 3 524 | −6 960 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 492 225 | 15 378 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 947 408 | 1 229 | 0 | 18 065 |
| Kassa & bank | 501 452 | 1 226 | 0 | 18 065 |
| Summa tillgångar | 1 439 633 | 16 607 | 0 | 18 065 |
| Eget kapital | 223 003 | 17 615 | 21 564 | 18 040 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 216 630 | −1 008 | −21 564 | 25 |
| Soliditet (%) | 15,0 % | 106,0 % | - | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 205 tkr, en nettomarginal på 3,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,78).
- Omsättningen var högre än hos 86 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
92,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-03-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-05-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Huddinge
Andra registrerade bolag med säte i Huddinge.
- 0708-188209 Plåtslageri ABAB
- 08 Glas i Stockholm ABAB
- 08 Service & Installation ABAB
- 08 Vägmarkering ABAB
- 0to99 Development Sweden ABAB
- 100 procent Projekt Stockholm ABAB
- 102 Sweden ABAB
- 10FOUR Partners ABAB