Cura vitae AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva, direkt eller genom dotterbolag rekrytering och uthyrning av personal inom vård och omsorg samt därmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Därtill ska bolaget bedriva backläkar-, helikopter- och flygsjukvård.
- Registrerat
- 16 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83142 ÖSTERSUND
- Registrerat namn
- Cura vitae ABReg 2020-12-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 263 999 | 38 776 | 225 191 | 172 499 | 78 250 |
| Övriga externa kostnader | 12 883 | 22 440 | 42 249 | - | - |
| Personalkostnader | 4 717 | 0 | 11 730 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 246 399 | 16 335 | 171 212 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 246 227 | 20 368 | 171 695 | 149 511 | 44 862 |
| Resultat före skatt | 246 227 | 20 368 | 171 695 | - | - |
| Årets resultat | 195 519 | 15 902 | 136 350 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 347 194 | 75 679 | 405 173 | - | - |
| Kassa & bank | 269 471 | 32 968 | 394 790 | - | - |
| Summa tillgångar | 347 194 | 75 679 | 405 173 | - | - |
| Eget kapital | 266 745 | 71 226 | 280 325 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 449 | 4 453 | 124 848 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 94,0 % | 69,0 % | 64,0 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 196 tkr, en nettomarginal på 74,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 64,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Östersund
Andra registrerade bolag med säte i Östersund.
- 1 Way 2 Travel ABAB
- 11:an Grill & Kiosk ABAB
- 1280 keramikstudio Östersund ABAB
- 1stPractice Östersund ABAB
- 24 Invest ABAB
- 24:7 Vaktförmedling Norrland ABAB
- 29 Dental ABAB
- 2Thaidal ABAB