Aktivt företag
Curomed Utbildning Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva kursgivning, kongress- och konferensverksamhet, uthyrning av lokaler, hundpensionat, handel med medicinteknisk utrustning och kosttillskott, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 oktober 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55900 Annan logiverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 96990 Diverse övriga konsumenttjänster
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Bransch (SNI)
- SNI 58110 Utgivning av böcker
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Håkmark 213
- Postnummer & ort
- 90591 UMEÅ
- Registrerat namn
- Curomed Utbildning AktiebolagReg 1988-02-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,6 mkr
▲ 23,8 %Årets resultat
260 tkr
▲ 266,4 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 16,1 %Eget kapital
1,9 mkr
▲ 15,7 %Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 50,5 %Totala skulder
741 tkr
▲ 22,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 598 933 | 2 907 939 | 3 620 883 | 2 363 854 | 1 746 345 |
| Övriga externa kostnader | 678 833 | 718 775 | 1 382 321 | 1 301 463 | - |
| Personalkostnader | 420 880 | 764 555 | 1 052 532 | 743 761 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 352 338 | −107 218 | 77 717 | 315 871 | - |
| Resultat e. fin. poster | 355 572 | −94 937 | 78 296 | 313 686 | 179 341 |
| Resultat före skatt | 332 572 | 101 063 | 148 296 | 262 686 | - |
| Årets resultat | 259 984 | 70 965 | 107 873 | 200 720 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 649 243 | 1 476 887 | 1 449 315 | 1 084 668 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 360 798 | 1 114 783 | 2 383 752 | 2 578 300 | - |
| Kassa & bank | 1 078 116 | 716 415 | 1 920 369 | 2 385 192 | - |
| Summa tillgångar | 3 010 041 | 2 591 670 | 3 833 067 | 3 662 968 | - |
| Eget kapital | 1 919 994 | 1 660 010 | 1 589 045 | 1 481 172 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 741 047 | 605 660 | 1 722 022 | 1 589 796 | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | 74,0 % | 52,3 % | 53,3 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 23,8 % jämfört med 2024, till 3,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 260 tkr, en nettomarginal på 7,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut, upp från 53,3 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 88 % av bolagen med samma huvudbransch, annan logiverksamhet (SNI 55900). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
13,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,84
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB