Aktivt företag
Cykel & Trädgård i Motala AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget skall bedriva cykel- och fordons- och maskinreparationer, försäljning cykeltillbehör, cyklar, trädgårdsmaskiner samt maskin- och fordonstillbehör, uthyrning av maskiner, cyklar och fordon samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Bransch (SNI)
- SNI 95220 Reparation och underhåll av hushållsapparater samt av utrustning för hem och trädgård
- Bransch (SNI)
- SNI 47632 Detaljhandel med cyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Järnvägsgatan 10
- Postnummer & ort
- 59160 MOTALA
- Registrerat namn
- Cykel & Trädgård i Motala ABReg 2022-11-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▲ 40,2 %Årets resultat
400 tkr
▲ 2295,9 %Tillgångar
1,0 mkr
▲ 117,9 %Eget kapital
442 tkr
▲ 967,4 %Soliditet
54,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
218 tkr
▲ 42,2 %Totala skulder
434 tkr
▲ 2,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 441 361 | 1 741 948 | 862 462 | 4 255 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 294 774 | 227 142 | 180 879 | 53 173 | 8 485 |
| Personalkostnader | 122 084 | 63 056 | 143 320 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 630 861 | 32 750 | −51 473 | −49 477 | −15 005 |
| Resultat e. fin. poster | 620 481 | 16 706 | −58 967 | −49 474 | −15 005 |
| Resultat före skatt | 480 319 | 16 706 | −58 967 | −49 474 | −15 005 |
| Årets resultat | 400 253 | 16 706 | −58 967 | −49 474 | −15 005 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 105 787 | 25 179 | 32 572 | 30 002 | 20 595 |
| Omsättningstillgångar | 910 223 | 441 138 | 329 984 | 17 034 | 3 607 |
| Kassa & bank | 217 504 | 152 941 | 16 916 | 7 851 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 016 010 | 466 317 | 362 556 | 47 036 | 24 202 |
| Eget kapital | 441 628 | 41 375 | 24 669 | 25 001 | 22 347 |
| Långfristiga skulder | 61 111 | 94 442 | 150 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 373 109 | 330 500 | 187 887 | 22 035 | 1 855 |
| Soliditet (%) | 54,4 % | 8,9 % | 6,8 % | 53,2 % | 92,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 40,2 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 400 tkr, en nettomarginal på 16,4 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 54,4 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk (SNI 95290). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
25,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+40,2 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
90,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-11-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-01-31)
Registrerad: 2023-03-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-01-31)
Registrerad: 2022-08-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-01-31)
Registrerad: 2021-06-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB