Aktivt företag
Cykeloutlet Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva e-handel med cyklar, cykeldelar och tillbehör, sport- och fritidsutrustning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 30 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47634 Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Runiusgatan 16
- C/o
- Thernström
- Postnummer & ort
- 11255 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Cykeloutlet Sverige ABReg 2023-01-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,0 mkr
▲ 181,3 %Årets resultat
6 tkr
▼ 88,9 %Tillgångar
123 tkr
▲ 19,7 %Eget kapital
80 tkr
▲ 7,4 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
121 tkr
▲ 50,5 %Totala skulder
43 tkr
▲ 52,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 997 031 | 709 937 |
| Övriga externa kostnader | 1 739 423 | 609 293 |
| Personalkostnader | 213 672 | 37 618 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 6 822 | 63 026 |
| Resultat e. fin. poster | 7 193 | 62 769 |
| Resultat före skatt | 7 193 | 62 769 |
| Årets resultat | 5 502 | 49 787 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 123 054 | 102 774 |
| Kassa & bank | 120 934 | 80 367 |
| Summa tillgångar | 123 054 | 102 774 |
| Eget kapital | 80 289 | 74 787 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 42 765 | 27 987 |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 72,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 181,3 % jämfört med 2023, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 0,3 %.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, ned från 72,8 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar (SNI 47634). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+181,3 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB