Aktivt företag
Dahlstrand Medical AB
Översikt
Aktiebolagets verksamhet ska vara uthyrning av vårdpersonal, undervisning, medicinska insatser, upprättande av medicinska intyg, välgörenhet samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget förvalta fast och lös egendom samt värdepapper.
- Registrerat
- 4 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18160 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Dahlstrand Medical ABReg 2018-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
551 tkr
▼ 2,5 %Årets resultat
245 tkr
▼ 18,2 %Tillgångar
465 tkr
▲ 5,0 %Eget kapital
396 tkr
▲ 12,8 %Soliditet
85,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
337 tkr
▲ 545,1 %Totala skulder
69 tkr
▼ 25,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 551 242 | 565 235 | 376 293 | 85 898 | 95 148 |
| Övriga externa kostnader | 159 825 | 141 070 | - | - | 42 607 |
| Personalkostnader | 87 851 | 51 303 | - | - | 15 914 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 303 416 | 372 993 | - | - | 36 627 |
| Resultat e. fin. poster | 308 271 | 376 486 | 265 610 | 55 326 | 36 578 |
| Resultat före skatt | 308 271 | 376 486 | - | - | 36 578 |
| Årets resultat | 245 048 | 299 651 | - | - | 28 905 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 465 099 | 443 027 | - | - | 128 829 |
| Kassa & bank | 337 013 | 52 240 | - | - | 114 052 |
| Summa tillgångar | 465 099 | 443 027 | - | - | 128 829 |
| Eget kapital | 396 029 | 350 981 | - | - | 110 514 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 69 070 | 92 046 | - | - | 18 315 |
| Soliditet (%) | 85,1 % | 79,2 % | 84,2 % | 82,3 % | 85,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 2,5 % jämfört med 2024, till 551 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 245 tkr, en nettomarginal på 44,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
55,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
44,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−2,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
61,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB