Aktivt företag
Dala Engineering Elkonsult AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom el.
- Registrerat
- 11 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Granatstigen 22
- Postnummer & ort
- 79156 FALUN
- Registrerat namn
- Dala Engineering Elkonsult ABReg 2022-06-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▼ 7,0 %Årets resultat
27 tkr
▼ 90,8 %Tillgångar
810 tkr
▼ 37,8 %Eget kapital
460 tkr
▲ 6,3 %Soliditet
56,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
184 tkr
▼ 80,1 %Totala skulder
349 tkr
▼ 59,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 984 559 | 3 210 820 | 3 062 992 | 1 844 847 | 340 761 |
| Övriga externa kostnader | 307 776 | 145 916 | 81 688 | - | 53 288 |
| Personalkostnader | 1 936 786 | 1 724 706 | 1 823 943 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 684 917 | 1 373 718 | 1 070 881 | - | 218 468 |
| Resultat e. fin. poster | 684 983 | 1 374 248 | 1 071 549 | 291 427 | 218 287 |
| Resultat före skatt | 34 983 | 374 248 | 71 549 | - | 218 287 |
| Årets resultat | 27 261 | 297 264 | 56 948 | - | 171 537 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 172 960 | 259 440 | 345 920 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 636 772 | 1 041 872 | 1 410 332 | - | 337 658 |
| Kassa & bank | 184 064 | 926 514 | 1 381 064 | - | 340 740 |
| Summa tillgångar | 809 732 | 1 301 312 | 1 756 252 | - | 337 658 |
| Eget kapital | 460 261 | 433 000 | 135 736 | - | 196 537 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 349 471 | 868 312 | 1 620 516 | - | 141 121 |
| Soliditet (%) | 56,8 % | 33,3 % | 7,7 % | 7,7 % | 58,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 7,0 % jämfört med 2024, till 3,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 0,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 56,8 % vid årets slut, upp från 7,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 84 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−7,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+72,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB