Aktivt företag
Dala Sport & Hälsofabrik AB
Översikt
Bolaget skall bedriva tjänster inom friskvård, naprapati, hälsa, träning och uthyrning av rum samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 mars 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- Bransch (SNI)
- SNI 96230 Dagspa, bastu och ångbastu
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mäster Jons Gränd 8
- Postnummer & ort
- 79133 FALUN
- Registrerat namn
- Dala Sport & Hälsofabrik ABReg 2020-03-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
876 tkr
▲ 1,9 %Årets resultat
14 tkr
▼ 52,8 %Tillgångar
248 tkr
▼ 7,4 %Eget kapital
90 tkr
▲ 17,7 %Soliditet
36,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
114 tkr
▼ 0,1 %Totala skulder
158 tkr
▼ 12,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 876 274 | 860 348 | 602 487 | 523 171 | 688 461 |
| Övriga externa kostnader | 576 518 | 540 670 | 548 368 | - | - |
| Personalkostnader | 4 349 | 1 972 | 2 716 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 387 | 36 961 | −9 559 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 8 419 | 37 026 | −9 549 | 62 241 | −372 |
| Resultat före skatt | 18 574 | 37 026 | −3 801 | - | - |
| Årets resultat | 13 538 | 28 694 | −3 801 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 247 925 | 267 759 | 261 723 | - | - |
| Kassa & bank | 114 487 | 114 625 | 125 048 | - | - |
| Summa tillgångar | 247 925 | 267 759 | 261 723 | - | - |
| Eget kapital | 89 976 | 76 438 | 47 744 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 157 949 | 181 166 | 203 824 | - | - |
| Soliditet (%) | 36,3 % | 31,6 % | 21,3 % | 23,1 % | 8,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 523 tkr (2023) till 876 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 1,5 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 36,3 % vid årets slut, upp från 23,1 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 46 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+6,2 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
1,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-09-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB