Aktivt företag
Dala Washtek AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av kemtekniska produkter, storköksutrustning, förbrukningsvaror samt reparationer av maskiner till hotell- och restaurang- branschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46850 Partihandel med kemiska produkter
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Backbergsvägen 40
- Postnummer & ort
- 79147 FALUN
- Registrerat namn
- Dala Washtek ABReg 2017-10-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
10,5 mkr
▲ 55,6 %Årets resultat
425 tkr
▲ 540,4 %Tillgångar
3,4 mkr
▲ 57,2 %Eget kapital
1,5 mkr
▲ 40,0 %Soliditet
43,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
375 tkr
▼ 6,5 %Totala skulder
2,0 mkr
▲ 73,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 507 234 | 6 752 636 | 6 240 202 | 5 905 092 | 5 254 191 |
| Övriga externa kostnader | 2 094 906 | 2 012 862 | 1 156 707 | 1 150 124 | 933 036 |
| Personalkostnader | 1 906 618 | 1 313 412 | 1 484 199 | 1 102 162 | 1 378 147 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 563 433 | 91 610 | −58 219 | 839 691 | 336 326 |
| Resultat e. fin. poster | 558 593 | 80 961 | −60 161 | 839 719 | 335 482 |
| Resultat före skatt | 558 593 | 80 961 | −60 161 | 839 719 | 335 482 |
| Årets resultat | 424 511 | 66 290 | −60 161 | 664 187 | 264 126 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 485 467 | 7 733 | 13 333 | 18 933 | 24 533 |
| Omsättningstillgångar | 2 958 876 | 2 183 429 | 1 557 142 | 2 217 333 | 1 802 551 |
| Kassa & bank | 374 700 | 400 615 | 268 144 | 766 735 | 462 343 |
| Summa tillgångar | 3 444 343 | 2 191 162 | 1 570 475 | 2 236 266 | 1 827 084 |
| Eget kapital | 1 484 793 | 1 060 282 | 993 992 | 1 554 153 | 1 042 967 |
| Långfristiga skulder | 200 000 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 759 550 | 1 130 880 | 576 483 | 682 113 | 784 117 |
| Soliditet (%) | 43,0 % | 48,0 % | 63,0 % | 69,5 % | 57,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 4,4 mkr (2020) till 10,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 425 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 43,0 % vid årets slut, ned från 69,5 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med kemiska produkter (SNI 46850). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+55,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
28,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,5 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 08 innovation group ABAB
- 100 Procent Proffs Trä & Byggvaror ABAB
- 10Ben ABAB
- 12Aima ABAB
- 1337 Måleri ABAB
- 1337 Sourcing ABAB
- 1st Brandskydd Syd ABAB
- 22 Åndberg Bil ABAB