Dama Spirit AB
Översikt
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att arbeta med film, fotografi, musikproduktion och produktion av reklamfilmer, att lära ut och inspirera till yoga, meditation, skidåkning, skate- board och ge vägledning inom kosthållning, att tillhandahålla massage och andra kroppsbehandlingar till främjande att läka och balansera kroppen, genom kurser och utveckling av recept för matlagning, inspirera till fysisk sundhet och aktivitet genom kurser, och sociala medier samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 november 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skeppargatan 25
- C/o
- c/o Adam Falk
- Postnummer & ort
- 11452 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Dama Spirit ABReg 2015-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 299 724 | 8 537 419 | 4 825 330 | 3 209 666 | 565 913 |
| Övriga externa kostnader | 2 299 309 | 2 358 385 | 1 621 443 | 985 426 | 259 529 |
| Personalkostnader | 900 212 | 830 844 | 617 689 | 391 826 | 496 079 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 323 037 | 3 734 413 | 1 141 565 | 1 329 881 | −161 044 |
| Resultat e. fin. poster | 2 413 309 | 3 719 955 | 1 139 223 | 1 322 098 | −167 989 |
| Resultat före skatt | 2 413 309 | 3 719 955 | 1 139 223 | 1 322 098 | −167 989 |
| Årets resultat | 1 922 162 | 2 940 550 | 899 600 | 1 101 510 | −167 989 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 480 243 | 3 927 206 | 1 284 347 | 72 421 | 42 531 |
| Omsättningstillgångar | 1 443 595 | 2 344 726 | 1 561 214 | 1 788 979 | 384 473 |
| Kassa & bank | 28 121 | 489 514 | 1 169 822 | 746 985 | 176 361 |
| Summa tillgångar | 7 923 838 | 6 271 932 | 2 845 561 | 1 861 400 | 427 004 |
| Eget kapital | 6 547 734 | 4 825 572 | 1 985 022 | 1 145 422 | 43 912 |
| Långfristiga skulder | 103 972 | 403 575 | 17 875 | 15 535 | 263 111 |
| Kortfristiga skulder | 1 272 132 | 1 042 785 | 842 664 | 700 443 | 119 981 |
| Soliditet (%) | 82,6 % | 76,9 % | 70,0 % | 62,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 2,8 % jämfört med 2023, till 8,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 23,2 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 82,6 % vid årets slut, upp från 62,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB