Aktivt företag
Danderyds Persienn & Markis AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget bedriver tillverkning och montering av solskydd samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även fastighetsservice och byggnationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 13960 Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Pallgränd 35
- Postnummer & ort
- 18762 TÄBY
- Registrerat namn
- Danderyds Persienn & Markis ABReg 2022-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 28,4 %Årets resultat
29 tkr
▼ 72,9 %Tillgångar
797 tkr
▼ 9,1 %Eget kapital
265 tkr
▲ 12,4 %Soliditet
43,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
591 tkr
▼ 16,1 %Totala skulder
432 tkr
▼ 21,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 796 113 | 2 507 319 | 1 566 078 |
| Övriga externa kostnader | 81 706 | 87 830 | 89 995 |
| Personalkostnader | 922 441 | 900 069 | 674 955 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 48 340 | 172 536 | 169 584 |
| Resultat e. fin. poster | 49 338 | 181 010 | 173 145 |
| Resultat före skatt | 37 338 | 136 010 | 130 145 |
| Årets resultat | 29 292 | 107 908 | 102 883 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 22 000 | 33 000 | 44 000 |
| Omsättningstillgångar | 775 386 | 843 732 | 660 733 |
| Kassa & bank | 590 766 | 704 288 | 449 111 |
| Summa tillgångar | 797 386 | 876 732 | 704 733 |
| Eget kapital | 265 083 | 235 791 | 127 883 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 432 303 | 552 941 | 533 850 |
| Soliditet (%) | 43,0 % | 35,0 % | 23,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 28,4 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 29 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 43,0 % vid årets slut, upp från 23,0 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier (SNI 13960). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−28,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+7,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
11,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB