Aktivt företag
Daniel Palms Bygg AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 juni 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svarvhult 2
- Postnummer & ort
- 51890 SANDARED
- Registrerat namn
- Daniel Palms Bygg ABReg 2013-06-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,7 mkr
▲ 2,7 %Årets resultat
284 tkr
▲ 317,8 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 42,5 %Eget kapital
381 tkr
▲ 292,6 %Soliditet
27,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
210 tkr
▲ 113,5 %Totala skulder
1,0 mkr
▲ 15,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 714 880 | 4 591 474 | 6 119 000 | 4 946 000 | 6 220 656 |
| Övriga externa kostnader | 548 437 | 605 615 | - | - | 623 774 |
| Personalkostnader | 1 566 861 | 1 379 824 | - | - | 1 270 417 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 340 245 | −112 537 | - | - | −15 915 |
| Resultat e. fin. poster | 318 240 | −130 499 | 322 000 | −337 000 | −42 141 |
| Resultat före skatt | 318 240 | −130 499 | - | - | −42 141 |
| Årets resultat | 284 253 | −130 499 | - | - | −42 141 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 89 700 | 130 132 | - | - | 78 711 |
| Omsättningstillgångar | 1 315 667 | 856 271 | - | - | 615 292 |
| Kassa & bank | 210 028 | 98 352 | - | - | 105 000 |
| Summa tillgångar | 1 405 367 | 986 403 | - | - | 694 003 |
| Eget kapital | 381 396 | 97 143 | - | - | 92 474 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 47 080 |
| Kortfristiga skulder | 1 023 971 | 889 259 | - | - | 554 449 |
| Soliditet (%) | 27,1 % | 9,8 % | 7,9 % | - | 13,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,7 % jämfört med 2024, till 4,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 284 tkr, en nettomarginal på 6,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 27,1 % vid årets slut, upp från 7,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−6,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
74,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,28
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-11-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-12-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB