Aktivt företag
Dattatur AB
Översikt
Bolaget ska utveckla mjukvara samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 juni 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 62201 Datakonsultverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18148 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- Dattatur ABReg 2013-08-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 18,6 %Årets resultat
124 tkr
▼ 71,2 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 7,8 %Eget kapital
659 tkr
▼ 21,1 %Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
137 tkr
▼ 54,1 %Totala skulder
403 tkr
▼ 5,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 571 689 | 1 931 600 | 1 456 000 | 1 838 000 |
| Övriga externa kostnader | 405 797 | 402 777 | - | - |
| Personalkostnader | 869 451 | 945 774 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 271 029 | 565 082 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 269 914 | 566 365 | 345 000 | 530 000 |
| Resultat före skatt | 179 569 | 561 765 | - | - |
| Årets resultat | 123 737 | 429 468 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 797 280 | 684 712 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 475 541 | 696 224 | - | - |
| Kassa & bank | 137 335 | 299 331 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 272 821 | 1 380 936 | - | - |
| Eget kapital | 659 459 | 835 722 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 403 017 | 425 214 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,0 % | 67,0 % | 69,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 18,6 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 124 tkr, en nettomarginal på 7,9 %.
- Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, ned från 71,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−18,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−5,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
18,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,18
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB