Aktivt företag
David Ariza AB
Översikt
Företaget kommer att bedriva tjänster inom IT och Kommunikation branschen.
- Registrerat
- 28 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 17232 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- David Ariza ABReg 2021-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 142,0 %Årets resultat
379 tkr
▲ 132,6 %Tillgångar
534 tkr
▲ 46,4 %Eget kapital
407 tkr
▲ 116,5 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
299 tkr
▲ 69,6 %Totala skulder
127 tkr
▼ 28,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 185 626 | 489 968 | −1 | 282 846 |
| Övriga externa kostnader | 406 148 | 228 585 | 48 939 | - |
| Personalkostnader | 24 036 | 12 327 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 477 850 | 205 076 | −56 270 | - |
| Resultat e. fin. poster | 479 655 | 203 934 | −56 212 | 72 497 |
| Resultat före skatt | 479 655 | 203 934 | −56 212 | - |
| Årets resultat | 378 864 | 162 879 | −56 212 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 144 899 | 170 032 | 117 043 | - |
| Omsättningstillgångar | 388 771 | 194 566 | 6 686 | - |
| Kassa & bank | 298 887 | 176 194 | 5 935 | - |
| Summa tillgångar | 533 670 | 364 598 | 123 729 | - |
| Eget kapital | 406 744 | 187 879 | 25 001 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 148 753 | 81 296 | - |
| Kortfristiga skulder | 126 926 | 27 965 | 17 432 | - |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 52,0 % | 20,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 142,0 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 379 tkr, en nettomarginal på 32,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut, upp från 60,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, dataprogrammering (SNI 62100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
40,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
32,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+142,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
93,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-07-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-07-31)
Registrerad: 2025-01-31
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1,1 Impact ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 12 Tum Bygg ABAB
- 120ft Factory ABAB