Aktivt företag
Daxa Service AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva städning, trädgårdsskötsel, fönsterputs samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 januari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ehrensvärdsgatan 6 lgh 1301
- Postnummer & ort
- 21213 MALMÖ
- Registrerat namn
- Daxa Service ABReg 2019-09-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,9 mkr
▲ 51,3 %Årets resultat
264 tkr
▼ 10,9 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 59,6 %Eget kapital
928 tkr
▲ 39,8 %Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
549 tkr
▲ 242,9 %Totala skulder
892 tkr
▲ 105,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 942 143 | 5 249 525 | 5 418 828 | 3 459 340 | 915 711 |
| Övriga externa kostnader | 1 054 526 | 859 901 | 1 029 180 | 917 468 | 194 096 |
| Personalkostnader | 4 723 742 | 3 753 003 | 3 933 873 | 2 243 937 | 534 556 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 369 642 | 395 708 | 274 647 | 104 691 | 163 061 |
| Resultat e. fin. poster | 350 236 | 388 005 | 270 224 | 104 157 | 162 865 |
| Resultat före skatt | 350 236 | 388 005 | 195 224 | 104 157 | 122 865 |
| Årets resultat | 264 430 | 296 657 | 148 596 | 75 074 | 96 282 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 462 431 | 356 560 | 316 260 | 35 000 | 22 320 |
| Omsättningstillgångar | 1 472 541 | 855 875 | 637 095 | 740 191 | 416 405 |
| Kassa & bank | 549 416 | 160 206 | 200 395 | 61 228 | 225 651 |
| Summa tillgångar | 1 934 972 | 1 212 435 | 953 355 | 775 191 | 438 725 |
| Eget kapital | 928 237 | 663 807 | 367 150 | 218 554 | 143 480 |
| Långfristiga skulder | 117 197 | 104 735 | 69 119 | 68 438 | 36 461 |
| Kortfristiga skulder | 774 538 | 328 893 | 402 086 | 448 199 | 218 784 |
| Soliditet (%) | 53,0 % | 62,0 % | 48,0 % | 32,0 % | 40,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 51,3 % jämfört med 2023, till 7,9 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 264 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 53,0 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, annan slutbehandling av byggnader (SNI 43350). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+51,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+71,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
28,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
611 tkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 03 Technology Research & Development ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Construktion ABAB