Aktivt företag

DE & Geo Assurance AB

AB Org.nr 5591457170
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Konsult inom toleransberäkning, mekanisk konstruktion samt koncept inom maskinteknik.

Registrerat
18 januari 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 71122 Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hjortronstigen 11
C/o
Sune Persson
Postnummer & ort
84098 TÄNNDALEN
Registrerat namn
DE & Geo Assurance ABReg 2018-01-18

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,4 mkr
▲ 552,8 %
Årets resultat
356 tkr
▲ 42,5 %
Tillgångar
1,2 mkr
▲ 112,9 %
Eget kapital
408 tkr
▼ 4,5 %
Soliditet
45,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
78 tkr
▼ 56,3 %
Totala skulder
605 tkr
▲ 418,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 421 350 217 747 1 648 396 1 513 000 488 000
Övriga externa kostnader 218 242 130 291 255 527 - -
Personalkostnader 501 967 157 704 74 484 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 596 748 −174 643 1 193 072 - -
Resultat e. fin. poster 593 788 −180 678 1 190 773 1 107 000 138 000
Resultat före skatt 448 788 319 322 910 773 - -
Årets resultat 355 730 249 602 721 787 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 144 756 249 149 353 544 - -
Omsättningstillgångar 1 012 541 294 484 1 423 672 - -
Kassa & bank 77 735 177 882 1 222 293 - -
Summa tillgångar 1 157 297 543 633 1 777 216 - -
Eget kapital 407 746 427 016 777 414 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 604 551 116 617 499 802 - -
Soliditet (%) 45,2 % 78,5 % 66,1 % 70,9 % 35,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 552,8 % jämfört med 2024, till 1,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 356 tkr, en nettomarginal på 25,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 45,2 % vid årets slut, ned från 70,9 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
42,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+552,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+30,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
87,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför DE & Geo Assurance AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tänndalen

Andra registrerade bolag med säte i Tänndalen.

Alla företag i Tänndalen →