Aktivt företag

de Luca consulting AB

AB Org.nr 5569454183
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-30

Aktiebolaget ska bedriva IT-konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 oktober 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 62201 Datakonsultverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 62100 Dataprogrammering
Bransch (SNI)
SNI 62202 Datordrifttjänster
Bransch (SNI)
SNI 58210 Utgivning av datorspel
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Vallstigen 16
C/o
C/O Marco de Luca
Postnummer & ort
17446 SUNDBYBERG
Registrerat namn
de Luca consulting ABReg 2013-10-15

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,8 mkr
▼ 36,6 %
Årets resultat
876 tkr
▼ 3,0 %
Tillgångar
9,3 mkr
▲ 2,3 %
Eget kapital
7,8 mkr
▲ 8,0 %
Soliditet
95,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,8 mkr
▲ 19,1 %
Totala skulder
225 tkr
▼ 46,3 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 818 638 2 867 101 1 957 927 1 856 680 1 892 058
Övriga externa kostnader 271 130 331 091 303 336 244 831 235 786
Personalkostnader 976 795 984 908 973 441 967 280 914 960
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 570 713 1 542 036 672 085 795 884 741 312
Resultat e. fin. poster 881 843 1 543 797 735 492 2 248 324 2 984 200
Resultat före skatt 1 060 454 1 147 560 539 281 2 043 889 2 926 652
Årets resultat 875 792 902 686 418 024 1 917 550 2 782 955
Balansräkning
Anläggningstillgångar 5 138 188 5 138 188 2 147 254 2 156 319 2 138 188
Omsättningstillgångar 4 169 967 3 961 884 5 908 160 5 558 809 3 983 069
Kassa & bank 3 828 898 3 214 675 5 197 608 4 831 288 3 436 188
Summa tillgångar 9 308 155 9 100 072 8 055 414 7 715 128 6 121 257
Eget kapital 7 800 514 7 220 492 6 612 676 6 482 393 4 852 353
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 224 542 417 870 377 265 363 473 604 077
Soliditet (%) 95,0 % 92,0 % 93,0 % 93,0 % 88,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 36,6 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 876 tkr, en nettomarginal på 48,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 95,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 68 % av bolagen med samma huvudbransch, datakonsultverksamhet (SNI 62201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
31,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
48,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
11,2 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför de Luca consulting AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-05

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-15 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-01 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Sundbyberg

Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.

Alla företag i Sundbyberg →