DELDH AB
Översikt
Bolaget ska producerar möten, event, resor, film, utställningar och scenproduktion avseende innehåll och format, scenprogram, koordinering av talare och material, teknikproduktion, repetitioner och körning och där med förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva musikerverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta fast egendom, aktier, bolag, bolagsandelar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lidköpingsvägen 8 lgh 1201
- C/o
- c/o David Eldh
- Postnummer & ort
- 12139 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- DELDH ABReg 2014-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 234 757 | 8 088 062 | 6 139 500 | 2 421 907 | 973 561 |
| Övriga externa kostnader | 1 551 855 | 911 703 | 397 483 | 234 135 | 162 011 |
| Personalkostnader | 891 169 | 850 845 | 875 361 | 648 394 | 578 366 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 835 240 | 2 349 348 | 2 305 983 | 1 195 161 | 237 323 |
| Resultat e. fin. poster | 2 872 003 | 2 340 712 | 2 304 161 | 1 194 018 | 236 780 |
| Resultat före skatt | 2 134 003 | 1 750 712 | 1 724 161 | 894 018 | 177 780 |
| Årets resultat | 1 677 654 | 1 379 680 | 1 365 487 | 708 503 | 139 233 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 259 031 | 342 445 | 124 692 | 55 841 | - |
| Omsättningstillgångar | 9 522 865 | 6 709 064 | 6 770 439 | 3 503 608 | 2 375 712 |
| Kassa & bank | 4 913 150 | 4 534 005 | 5 172 504 | 2 845 813 | 2 221 533 |
| Summa tillgångar | 9 781 896 | 7 051 509 | 6 895 131 | 3 559 449 | 2 375 712 |
| Eget kapital | 5 342 497 | 3 664 843 | 3 985 164 | 2 619 677 | 1 911 174 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 172 399 | 1 857 666 | 1 970 967 | 580 772 | 405 538 |
| Soliditet (%) | - | 69,0 % | 69,0 % | 82,0 % | 82,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 974 tkr (2020) till 10,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 16,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
9 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB