Aktivt företag
Delistudios AB
Översikt
Bolaget skall bedriva musikproduktion, reklam, managemant legal, WEB ,3D produktion, restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 14 februari 2001
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sundbornsvägen 13
- Postnummer & ort
- 79147 FALUN
- Registrerat namn
- Delistudios ABReg 2001-02-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
526 tkr
▼ 25,6 %Årets resultat
46 tkr
▲ 137,1 %Tillgångar
382 tkr
▲ 7,2 %Eget kapital
109 tkr
▲ 74,1 %Soliditet
28,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
195 tkr
▲ 930338,1 %Totala skulder
273 tkr
▼ 7,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 525 971 | 706 996 | 1 026 000 | 623 000 |
| Övriga externa kostnader | 86 832 | 324 601 | - | - |
| Personalkostnader | 380 465 | 484 289 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 58 674 | −101 894 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 46 339 | −124 957 | 11 000 | −176 000 |
| Resultat före skatt | 46 339 | −124 957 | - | - |
| Årets resultat | 46 339 | −124 957 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 381 873 | 356 138 | - | - |
| Kassa & bank | 195 392 | 21 | - | - |
| Summa tillgångar | 381 873 | 356 138 | - | - |
| Eget kapital | 108 915 | 62 576 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 272 958 | 293 562 | - | - |
| Soliditet (%) | 28,5 % | 17,6 % | 20,1 % | 45,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,0 mkr (2024) till 526 tkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 46 tkr, en nettomarginal på 8,8 %.
- Soliditeten var 28,5 % vid årets slut, ned från 45,7 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,6 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−5,5 % per år
2023 till 2026
Avkastning på eget kapital
42,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
526 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-10-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Falun
Andra registrerade bolag med säte i Falun.
- 1337 Måleri ABAB
- 14N ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 2030ABC Consulting & Capital ABAB
- 2255 Car Detail ABAB
- 24Robot ABAB
- 2QT ABAB
- 3 étoiles Suede ABAB