Aktivt företag
Demdek AB
Översikt
Demontering av klister dekaler från lastbilar, bilar.
- Registrerat
- 9 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 51832 SANDARED
- Registrerat namn
- Demdek ABReg 2021-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,5 mkr
▲ 47,9 %Årets resultat
193 tkr
▲ 566,9 %Tillgångar
773 tkr
▼ 6,8 %Eget kapital
663 tkr
▲ 21,6 %Soliditet
86,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
102 tkr
▼ 43,3 %Totala skulder
110 tkr
▼ 61,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 479 661 | 1 677 035 | 2 090 588 | 1 271 000 | 147 000 |
| Övriga externa kostnader | 857 720 | 660 971 | 576 499 | - | - |
| Personalkostnader | 153 668 | 529 500 | 452 691 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 235 906 | −39 831 | 313 812 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 234 884 | −41 324 | 314 545 | 382 000 | 13 000 |
| Resultat före skatt | 234 884 | −41 324 | 314 545 | - | - |
| Årets resultat | 192 926 | −41 324 | 249 414 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 175 455 | 111 984 | 151 145 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 597 524 | 717 091 | 738 206 | - | - |
| Kassa & bank | 102 416 | 180 732 | 155 299 | - | - |
| Summa tillgångar | 772 979 | 829 075 | 889 351 | - | - |
| Eget kapital | 663 167 | 545 240 | 586 564 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 85 037 | 79 385 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 109 812 | 198 798 | 223 402 | - | - |
| Soliditet (%) | 86,0 % | 66,0 % | 66,0 % | 52,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 47,9 % jämfört med 2024, till 2,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 193 tkr, en nettomarginal på 7,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,0 % vid årets slut, upp från 52,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+47,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+102,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sandared
Andra registrerade bolag med säte i Sandared.
- 25 Studio ABAB
- 2H Tech ABAB
- 4.48 Förvaltning ABAB
- 7H Boende ABAB
- A Evert Holding ABAB
- A Wagiström ABAB
- Ace Equity ABAB
- Aktiebolaget Backabo ByggvarorAB