Aktivt företag

Dennis Åberg Rör AB

AB Org.nr 5567280507
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är vvs-installationer, förvaltning av värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Företaget kommer även att arbeta med inköp av blommor och växter, försäljning av blommor och växter samt arbeta med binderier och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
13 april 2007
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 78201 Personaluthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Brännträskgatan 3
Postnummer & ort
94291 VISTTRÄSK
Registrerat namn
Dennis Åberg Rör ABReg 2017-11-13
Registrerat namn
Muskus FloraReg 2026-09-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
3,8 mkr
▲ 12,2 %
Årets resultat
318 tkr
▲ 8,9 %
Tillgångar
1,8 mkr
▲ 25,7 %
Eget kapital
1,1 mkr
▲ 12,1 %
Soliditet
59,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
60 tkr
▼ 72,0 %
Totala skulder
731 tkr
▲ 53,7 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 843 445 3 426 961 2 894 105 3 607 731 4 514 053
Övriga externa kostnader 660 665 590 956 515 653 - -
Personalkostnader 944 118 844 389 878 284 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 418 348 357 362 307 727 - -
Resultat e. fin. poster 406 443 342 801 283 466 213 789 432 235
Resultat före skatt 406 443 372 801 309 466 - -
Årets resultat 317 625 291 786 240 300 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 366 481 410 383 450 386 - -
Omsättningstillgångar 1 457 056 1 040 015 1 078 413 - -
Kassa & bank 59 878 213 936 300 719 - -
Summa tillgångar 1 823 537 1 450 398 1 528 799 - -
Eget kapital 1 092 645 975 021 893 235 - -
Långfristiga skulder 80 000 96 000 112 000 - -
Kortfristiga skulder 650 892 379 377 493 564 - -
Soliditet (%) 59,9 % 67,2 % 60,0 % 51,8 % 47,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,9 mkr (2024) till 3,8 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 318 tkr, en nettomarginal på 8,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 59,9 % vid årets slut, upp från 51,8 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
8,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
−3,9 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
29,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,9 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Dennis Åberg Rör AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

8 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-09-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-09-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-11-17 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-10-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-11-27 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Vistträsk

Andra registrerade bolag med säte i Vistträsk.

Alla företag i Vistträsk →