Aktivt företag
Desporter AB
Översikt
Förmålet för bolagets verksamhet är agenturhandel av sportartiklar, evenemang, värdepappershandel och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 26 september 2008
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46189 Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 02102 Skogsskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 64994 Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 83796 UNDERSÅKER
- Registrerat namn
- Desporter ABReg 2008-09-26
- Registrerat namn
- Topptursbutiken SverigeReg 2010-01-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
25 tkr
Årets resultat
-67 tkr
▼ 115,0 %Tillgångar
3 tkr
▼ 95,5 %Eget kapital
-178 tkr
▼ 61,1 %Soliditet
-5405,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
875 kr
▲ 225,3 %Totala skulder
181 tkr
▼ 1,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 25 000 | 0 | 498 998 | 1 472 000 | 1 384 000 |
| Övriga externa kostnader | 28 929 | 30 671 | 65 953 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 929 | −47 093 | −80 050 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −67 364 | 447 731 | −585 689 | −3 000 | 33 000 |
| Resultat före skatt | −67 364 | 447 731 | −263 189 | - | - |
| Årets resultat | −67 364 | 447 731 | −287 696 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 50 000 | 66 422 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 287 | 23 779 | 11 953 | - | - |
| Kassa & bank | 875 | 269 | 5 559 | - | - |
| Summa tillgångar | 3 287 | 73 779 | 78 375 | - | - |
| Eget kapital | −177 683 | −110 319 | −558 050 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 180 970 | 184 098 | 636 425 | - | - |
| Soliditet (%) | -5405,6 % | -149,5 % | -712,0 % | -16,4 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 67 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−178 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,02).
- Omsättningen var högre än hos 6 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−63,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,02
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-12-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-11-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Undersåker
Andra registrerade bolag med säte i Undersåker.
- 2:1 ARK ABAB
- 4legs4life ABAB
- 84codes ABAB
- 84root ABAB
- 9-Line ABAB
- AB 76 KVADRAT PlusAB
- ÅBB uthyrning ABAB
- Ackehed Bygg och Entreprenad ABAB