Aktivt företag
Devoote AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva IT-konsultverksamhet, programmering, och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- PER WEIJERSGATAN, 2
- Postnummer & ort
- 21134 MALMÖ
- Registrerat namn
- Devoote ABReg 2016-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
45,5 mkr
▼ 8,3 %Årets resultat
1,3 mkr
▼ 66,1 %Tillgångar
15,8 mkr
▼ 4,0 %Eget kapital
1,8 mkr
▼ 59,4 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
18
Medelantal
Kassa & bank
5,0 mkr
▲ 71,9 %Totala skulder
8,9 mkr
▲ 16,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 45 547 711 | 49 689 433 | 42 228 621 | 33 716 866 | 33 185 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 190 961 | 1 471 939 | 1 046 116 | 974 073 | - |
| Personalkostnader | 11 099 165 | 9 323 618 | 9 855 015 | 12 729 730 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 280 937 | 5 585 691 | 5 570 204 | 4 099 368 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 372 165 | 5 585 162 | 5 563 726 | 4 092 022 | 6 029 000 |
| Resultat före skatt | 1 724 027 | 4 946 162 | 5 563 726 | 3 047 575 | - |
| Årets resultat | 1 323 479 | 3 900 187 | 4 396 139 | 2 377 041 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 14 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 15 745 101 | 16 398 066 | 16 092 183 | 16 946 478 | - |
| Kassa & bank | 4 986 897 | 2 901 839 | 5 135 020 | 2 389 755 | - |
| Summa tillgångar | 15 759 601 | 16 412 566 | 16 106 683 | 16 960 978 | - |
| Eget kapital | 1 757 930 | 4 334 451 | 4 534 264 | 6 038 125 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 886 658 | 7 611 240 | 7 744 544 | 7 094 978 | - |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 48,0 % | 47,0 % | 54,0 % | 41,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen minskade med 8,3 % jämfört med 2022, till 45,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 2,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, ned från 54,0 % (2020).
Rörelsemarginal
5,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,3 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+8,2 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
75,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,77
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
18 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Malmö
Andra registrerade bolag med säte i Malmö.
- (3) Screen Tryck ABAB
- @ Odero ABAB
- \" Ekonomiska Föreningen Arrendatorn\", LundEK
- & Morän Arkitekter ABAB
- &GROW i Skåne ABAB
- 040 Byggkonsult ABAB
- 040 Byggservice ABAB
- 040 Dance ABAB