Aktivt företag
DG Rivexpress AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Företaget bedriver verksamhet inom rivning och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 16 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fornbacken 43 lgh1402
- C/o
- C/o Gafur Mirkarimov
- Postnummer & ort
- 15256 SÖDERTÄLJE
- Registrerat namn
- DG Rivexpress ABReg 2022-09-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,3 mkr
▼ 26,0 %Årets resultat
373 tkr
▲ 59,4 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 56,1 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 52,6 %Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
283 tkr
▼ 72,5 %Totala skulder
1,3 mkr
▲ 58,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 324 325 | 7 196 059 | 1 472 196 |
| Övriga externa kostnader | 252 353 | 312 462 | 74 128 |
| Personalkostnader | 4 376 239 | 6 493 692 | 641 734 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 673 651 | 389 905 | 756 334 |
| Resultat e. fin. poster | 635 210 | 390 156 | 756 334 |
| Resultat före skatt | 472 935 | 296 193 | 566 753 |
| Årets resultat | 372 651 | 233 846 | 449 594 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 237 918 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 629 109 | 1 836 445 | 1 041 513 |
| Kassa & bank | 282 809 | 1 028 545 | 275 818 |
| Summa tillgångar | 2 867 027 | 1 836 445 | 1 041 513 |
| Eget kapital | 1 081 091 | 708 440 | 474 594 |
| Långfristiga skulder | 576 728 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 763 389 | 844 461 | 377 338 |
| Soliditet (%) | 50,0 % | 54,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 26,0 % jämfört med 2023, till 5,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 373 tkr, en nettomarginal på 7,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 50,0 % vid årets slut, ned från 60,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−26,0 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
34,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
666 tkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Södertälje
Andra registrerade bolag med säte i Södertälje.
- 0024 Entreprenad ABAB
- 08 Barbers ABAB
- 08 Betonghåltagning Holding ABAB
- 08 Gruppen ABAB
- 08 JL Fastigheter ABAB
- 08 Rörservice ABAB
- 08 Shop ABAB
- 08 Tak & Plåt ABAB