Aktivt företag
Diasocks Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Företaget ska bedriva handel med medicinska strumpor.
- Registrerat
- 2 oktober 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 4038
- Postnummer & ort
- 22421 LUND
- Registrerat namn
- Diasocks Group ABReg 2023-10-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
44,3 mkr
▲ 168,8 %Årets resultat
2,9 mkr
▲ 22,0 %Tillgångar
15,8 mkr
▲ 185,7 %Eget kapital
5,1 mkr
▲ 112,4 %Soliditet
38,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
10,4 mkr
▲ 143,2 %Totala skulder
9,5 mkr
▲ 203,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 44 339 496 | 16 493 820 |
| Övriga externa kostnader | 24 690 546 | 8 360 661 |
| Personalkostnader | 2 279 312 | 530 159 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 4 882 047 | 2 992 867 |
| Resultat e. fin. poster | 4 884 053 | 3 006 554 |
| Resultat före skatt | 3 662 601 | 3 006 554 |
| Årets resultat | 2 907 745 | 2 383 456 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 15 787 666 | 5 525 124 |
| Kassa & bank | 10 411 676 | 4 281 711 |
| Summa tillgångar | 15 787 666 | 5 525 124 |
| Eget kapital | 5 116 201 | 2 408 456 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 9 450 013 | 3 116 668 |
| Soliditet (%) | 38,5 % | 43,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 168,8 % jämfört med 2024, till 44,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,9 mkr, en nettomarginal på 6,6 %.
- Soliditeten var 38,5 % vid årets slut, ned från 43,6 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+168,8 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
56,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,9 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-17
1 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB