Aktivt företag
Diaz tandvård & hälsa AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjukvård och tandvård.
- Registrerat
- 31 oktober 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86103 Specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kvarngatan, 8A
- C/o
- Romano Diaz
- Postnummer & ort
- 11847 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Diaz tandvård & hälsa ABReg 2022-10-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
299 tkr
▲ 145,4 %Årets resultat
111 tkr
▲ 193,2 %Tillgångar
74 tkr
▼ 41,3 %Eget kapital
17 tkr
▲ 118,5 %Soliditet
23,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3 tkr
▼ 93,9 %Totala skulder
57 tkr
▼ 74,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 299 382 | 122 014 | 1 215 086 |
| Övriga externa kostnader | 54 710 | 32 396 | 59 106 |
| Personalkostnader | 134 545 | 198 979 | 909 321 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 110 127 | −118 701 | 233 490 |
| Resultat e. fin. poster | 110 501 | −118 563 | 233 036 |
| Resultat före skatt | 110 501 | −118 563 | 233 036 |
| Årets resultat | 110 501 | −118 563 | 184 344 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 74 261 | 126 460 | 408 996 |
| Kassa & bank | 2 710 | 44 581 | 349 178 |
| Summa tillgångar | 74 261 | 126 460 | 408 996 |
| Eget kapital | 17 282 | −93 219 | 209 344 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 56 979 | 219 679 | 199 652 |
| Soliditet (%) | 23,3 % | -73,7 % | 51,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 145,4 % jämfört med 2024, till 299 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 111 tkr, en nettomarginal på 36,9 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,3 % vid årets slut, ned från 51,2 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 22 % av bolagen med samma huvudbransch, specialiserad sluten psykiatrisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86103). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
36,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+145,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−50,4 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
299 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB