Aktivt företag
Dieins AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget skall bedriva tvätt och städtjänster därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 februari 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96102 Konsumenttvätt
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Nygatan 11
- Postnummer & ort
- 55316 JÖNKÖPING
- Registrerat namn
- Dieins ABReg 2020-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
3,0 mkr
▲ 11,6 %Årets resultat
211 tkr
▼ 33,7 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 32,5 %Eget kapital
506 tkr
▼ 15,0 %Soliditet
45,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
117 tkr
▼ 69,5 %Totala skulder
607 tkr
▲ 147,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 022 923 | 2 708 551 | 1 956 771 | 1 368 226 | 823 489 |
| Övriga externa kostnader | 831 328 | 715 419 | 645 453 | 449 939 | 234 240 |
| Personalkostnader | 1 823 790 | 1 478 741 | 1 061 209 | 767 658 | 433 973 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 275 336 | 411 537 | 266 773 | 351 619 | 177 455 |
| Resultat e. fin. poster | 270 379 | 408 273 | 262 850 | 344 048 | 176 490 |
| Resultat före skatt | 270 379 | 408 273 | 262 850 | 344 048 | 176 490 |
| Årets resultat | 210 675 | 317 691 | 200 809 | 268 712 | 138 225 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 726 332 | 265 480 | 108 640 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 387 272 | 575 263 | 538 031 | 589 830 | 286 849 |
| Kassa & bank | 116 595 | 381 776 | 349 163 | 401 813 | 92 600 |
| Summa tillgångar | 1 113 604 | 840 743 | 646 671 | 589 830 | 286 849 |
| Eget kapital | 506 111 | 595 437 | 477 746 | 456 937 | 188 225 |
| Långfristiga skulder | 8 263 | 31 161 | 35 426 | 7 263 | 27 170 |
| Kortfristiga skulder | 599 230 | 214 145 | 133 499 | 125 630 | 71 454 |
| Soliditet (%) | 45,4 % | 70,8 % | 74,0 % | 78,0 % | 66,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,4 mkr (2021) till 3,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 211 tkr, en nettomarginal på 7,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 45,4 % vid årets slut, ned från 78,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,65).
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, konsumenttvätt (SNI 96102). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+11,6 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+30,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
41,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jönköping
Andra registrerade bolag med säte i Jönköping.
- & Palm ABAB
- +Rehab Sverige ABAB
- 0. Stolpe Bygg & Inredning ABAB
- 036 Bygg & VVS ABAB
- 036 Holding ABAB
- 036 Motorsport ABAB
- 1 Store Sweden ABAB
- 2Grow Company Sweden ABAB