Aktivt företag
Dirababa AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara försäljning av konsulttjäsnter inom affärsutveckling och projektledning, utveckling och försäljning av it-system, förvaltning och handel med värdepapper samt import och försäljning av konfektion och hemelektronik, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Falkstigen 9
- C/o
- Jarl Klang
- Postnummer & ort
- 17276 SUNDBYBERG
- Registrerat namn
- Dirababa ABReg 2018-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
846 tkr
▼ 44,0 %Årets resultat
215 tkr
▼ 70,1 %Tillgångar
1,7 mkr
▼ 34,2 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 5,2 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 32,9 %Totala skulder
345 tkr
▼ 73,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 846 050 | 1 510 800 | 810 600 |
| Övriga externa kostnader | 32 671 | 9 225 | 21 607 |
| Personalkostnader | 585 948 | 650 239 | 264 503 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 227 431 | 851 336 | 524 490 |
| Resultat e. fin. poster | 273 214 | 851 688 | 524 601 |
| Resultat före skatt | 273 214 | 851 688 | 524 601 |
| Årets resultat | 215 151 | 720 157 | 446 987 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 670 921 | 2 540 694 | 1 081 198 |
| Kassa & bank | 1 641 607 | 2 447 177 | 880 519 |
| Summa tillgångar | 1 670 921 | 2 540 694 | 1 081 198 |
| Eget kapital | 1 326 117 | 1 260 966 | 540 809 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 344 804 | 1 279 728 | 540 389 |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 50,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 44,0 % jämfört med 2024, till 846 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 215 tkr, en nettomarginal på 25,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 50,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
25,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−44,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
16,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sundbyberg
Andra registrerade bolag med säte i Sundbyberg.
- 08 Betong i Sthlm ABAB
- 08 Däckhotell ABAB
- 08 Invest Förvaltning ABAB
- 1 TOUCH RECORDS ABAB
- 1,1 Impact ABAB
- 1001 Innovations ABAB
- 120ft Factory ABAB
- 13K0 ABAB