Aktivt företag

DJs Lager- och Kontorsmontage AB

AB Org.nr 5569481616
← Tillbaka

Översikt

Företaget ska bedriva verksamhet med Inredningsmontage, i förråd, lager, kontor.

Registrerat
7 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Ripvägen 4
C/o
Eklund
Postnummer & ort
18696 VALLENTUNA
Registrerat namn
DJs Lager- och Kontorsmontage ABReg 2013-11-07

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
189 tkr
▲ 419,7 %
Årets resultat
98 tkr
▲ 74,5 %
Tillgångar
189 tkr
▲ 60,6 %
Eget kapital
149 tkr
▲ 50,5 %
Soliditet
78,9 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
170 tkr
▲ 104,7 %
Totala skulder
40 tkr
▲ 114,5 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 188 998 36 364 260 860 374 209 622 838
Övriga externa kostnader 22 736 45 171 90 372 63 704 55 327
Personalkostnader 39 625 1 925 103 961 281 784 375 948
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 123 322 70 668 14 374 −25 269 133 184
Resultat e. fin. poster 123 289 66 935 5 077 −32 317 132 690
Resultat före skatt 123 289 66 935 5 077 −32 317 132 690
Årets resultat 97 886 56 106 5 077 −32 317 105 338
Balansräkning
Anläggningstillgångar - 0 101 600 152 400 203 200
Omsättningstillgångar 188 510 117 352 97 105 88 022 266 062
Kassa & bank 170 477 83 296 65 879 9 264 81 182
Summa tillgångar 188 510 117 352 198 705 240 422 469 262
Eget kapital 148 663 98 776 42 671 37 593 169 910
Långfristiga skulder - 0 86 465 124 365 161 573
Kortfristiga skulder 39 847 18 576 69 569 78 464 137 779
Soliditet (%) 78,9 % 84,2 % 21,5 % 15,6 % 36,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Årets resultat blev en vinst på 98 tkr, en nettomarginal på 51,8 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 78,9 % vid årets slut, upp från 15,6 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
65,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
51,8 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
−25,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
65,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför DJs Lager- och Kontorsmontage AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-08-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-02-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-05-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-30 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →