Aktivt företag
DMR Holding AB
Översikt
Bolaget skall bedriva holdingverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också driva verksamhet avseende konsulttjänster inom inredning samt grafisk design.
- Registrerat
- 16 december 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kungstorp Tallbacken 7
- C/o
- C/o Deborah Williams
- Postnummer & ort
- 61176 NÄVEKVARN
- Registrerat namn
- DMR Holding ABReg 2015-01-15
- Registrerat namn
- dDesignReg 2017-03-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
360 tkr
▼ 20,0 %Årets resultat
268 tkr
▼ 30,9 %Tillgångar
2,5 mkr
▼ 2,1 %Eget kapital
2,5 mkr
▲ 3,0 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
425 tkr
▼ 41,2 %Totala skulder
2 tkr
▼ 98,3 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 360 000 | 449 998 | 999 999 | 1 000 000 | 248 845 |
| Övriga externa kostnader | 19 377 | 5 451 | 7 450 | 6 600 | 18 730 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 340 623 | 377 047 | 992 549 | 993 400 | 222 571 |
| Resultat e. fin. poster | 338 455 | 278 129 | 1 292 392 | 1 293 098 | 399 324 |
| Resultat före skatt | 338 455 | 526 479 | 1 292 392 | 1 044 748 | 399 324 |
| Årets resultat | 268 287 | 388 531 | 1 087 671 | 885 308 | 350 065 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 490 000 | 1 370 000 | 1 322 750 | 1 337 750 | 1 337 750 |
| Omsättningstillgångar | 1 028 685 | 1 203 446 | 1 845 438 | 1 370 244 | 247 223 |
| Kassa & bank | 424 586 | 722 332 | 477 927 | 2 741 | 7 197 |
| Summa tillgångar | 2 518 685 | 2 573 446 | 3 168 188 | 2 707 994 | 1 584 973 |
| Eget kapital | 2 516 485 | 2 443 198 | 2 416 910 | 1 869 238 | 983 930 |
| Långfristiga skulder | - | - | 217 555 | 442 511 | 565 500 |
| Kortfristiga skulder | 2 200 | 130 248 | 285 373 | 147 895 | 35 543 |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 95,0 % | 83,0 % | 76,0 % | 62,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2020) till 360 tkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 268 tkr, en nettomarginal på 74,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2020).
Rörelsemarginal
94,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
74,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,0 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+9,7 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
10,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nävekvarn
Andra registrerade bolag med säte i Nävekvarn.
- Advokat Ulf Norin ABAB
- Ängsta Förvaltning ABAB
- Annalisa El&Fix ABAB
- Arnö Livs ABAB
- Arrowstreet Holding ABAB
- Bengt Öberg Bilskadeoptimering ABAB
- Bodin Bil ABAB
- Bostadsrättsföreningen MorotstadenBRF