Aktivt företag
DoctorH5 AB
Översikt
Tandvård och estetiska behandlingar samt byggnation och anpassning av lokaler till tandvård och estetik klinik.
- Registrerat
- 17 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86230 Tandläkarverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 96220 Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 19255 SOLLENTUNA
- Registrerat namn
- DoctorH5 ABReg 2019-12-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
513 tkr
▲ 17,4 %Årets resultat
99 tkr
▲ 1577,9 %Tillgångar
322 tkr
▲ 51,1 %Eget kapital
248 tkr
▲ 66,1 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
229 tkr
▲ 66,3 %Totala skulder
74 tkr
▲ 15,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 513 467 | 437 237 | 500 264 | 554 000 | 93 000 |
| Övriga externa kostnader | 20 550 | 35 015 | 47 469 | - | - |
| Personalkostnader | 430 773 | 243 829 | 468 047 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 123 120 | 5 052 | 2 313 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 124 291 | 7 409 | 4 753 | 296 000 | −104 000 |
| Resultat före skatt | 124 291 | 7 409 | 4 753 | - | - |
| Årets resultat | 98 747 | 5 885 | 3 785 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 321 714 | 212 882 | 233 393 | - | - |
| Kassa & bank | 229 419 | 137 952 | 228 789 | - | - |
| Summa tillgångar | 321 714 | 212 882 | 233 393 | - | - |
| Eget kapital | 248 171 | 149 424 | 143 539 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 73 543 | 63 458 | 89 854 | - | - |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 70,0 % | 62,0 % | 65,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 17,4 % jämfört med 2024, till 513 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 99 tkr, en nettomarginal på 19,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 65,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, tandläkarverksamhet (SNI 86230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−2,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
39,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,37
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
257 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Sollentuna
Andra registrerade bolag med säte i Sollentuna.
- 08 Ställningsmontage ABAB
- 1 Valley ABAB
- 10D Transformation ABAB
- 110 Procent Konsult ABAB
- 129 Media ABAB
- 12P Management Holding ABAB
- 1501 Family Office ABAB
- 1982 Game Consulting ABAB