Aktivt företag
Dollinger Consulting AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget skall bedriva konsultationer och handel inom design, detaljhandel, partihandel, företagsutveckling och styrelsearbete samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 maj 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Helgevägen 10
- C/o
- c/o Dollinger
- Postnummer & ort
- 18254 DJURSHOLM
- Registrerat namn
- Dollinger Consulting ABReg 2023-05-31
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▲ 21,4 %Årets resultat
210 tkr
▼ 74,5 %Tillgångar
947 tkr
▼ 35,5 %Eget kapital
567 tkr
▼ 43,1 %Soliditet
59,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
549 tkr
▼ 56,8 %Totala skulder
380 tkr
▼ 19,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 307 466 | 3 547 591 | 707 134 |
| Övriga externa kostnader | 1 604 035 | 1 326 837 | 44 634 |
| Personalkostnader | 2 210 176 | 1 456 059 | 173 204 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 301 561 | 1 054 138 | 436 271 |
| Resultat e. fin. poster | 296 485 | 1 053 771 | 436 396 |
| Resultat före skatt | 296 485 | 1 053 771 | 436 396 |
| Årets resultat | 210 215 | 825 818 | 346 037 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 49 825 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 896 818 | 1 468 081 | 845 155 |
| Kassa & bank | 548 600 | 1 268 493 | 837 089 |
| Summa tillgångar | 946 642 | 1 468 081 | 845 155 |
| Eget kapital | 567 070 | 996 855 | 371 037 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 379 573 | 471 226 | 474 118 |
| Soliditet (%) | 59,9 % | 67,9 % | 43,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 21,4 % jämfört med 2024, till 4,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 210 tkr, en nettomarginal på 4,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 59,9 % vid årets slut, upp från 43,9 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, industridesign och modedesign (SNI 74110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,4 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-07
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Djursholm
Andra registrerade bolag med säte i Djursholm.
- .Think Plan Do ABAB
- 08 Bygg & Entreprenad ABAB
- 100 miles Invest ABAB
- 11:11 de Champs ABAB
- 14 Capital ABAB
- 2Connect ABAB
- 2Connect Holding ABAB
- 42 Energy ABAB