Aktivt företag
DP Patterning AB
Översikt
Uppdaterad 2026-07-12
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga, förvalta och utveckla patent avseende metoder eller anordningar för tillverkning av elektriska komponenter och laminatstrukturer även som bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 februari 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 26110 Tillverkning av elektroniska komponenter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hammargatan 41
- Postnummer & ort
- 60363 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- DP Patterning ABReg 2013-04-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,6 mkr
▲ 84,9 %Årets resultat
-3,9 mkr
▼ 30,8 %Tillgångar
31,3 mkr
▲ 184,7 %Eget kapital
26,6 mkr
▲ 181,3 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Totala skulder
4,7 mkr
▲ 205,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 604 583 | 6 817 218 | 21 110 933 | 22 334 714 | 18 490 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 719 870 | 4 727 533 | 5 386 270 | 5 743 273 | - |
| Personalkostnader | 6 266 069 | 5 929 839 | 6 753 949 | 4 594 786 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 144 105 | −7 679 431 | 2 797 444 | 5 295 004 | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 906 307 | −7 603 481 | 2 782 981 | 5 293 074 | 4 701 000 |
| Resultat före skatt | −3 906 307 | −2 986 263 | 2 227 423 | 3 919 963 | - |
| Årets resultat | −3 906 307 | −2 986 263 | 1 743 902 | 3 099 163 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 742 103 | 2 720 502 | 3 627 704 | 4 627 983 | - |
| Omsättningstillgångar | 30 542 681 | 8 269 394 | 15 589 032 | 21 702 406 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 31 284 784 | 10 989 896 | 19 216 736 | 26 330 389 | 26 126 000 |
| Eget kapital | 26 583 202 | 9 448 669 | 12 434 932 | 10 691 031 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 701 582 | 1 541 227 | 2 164 586 | 11 577 698 | - |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 86,0 % | 84,0 % | 53,0 % | 37,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 84,9 % jämfört med 2023, till 12,6 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 3,9 mkr, en nettomarginal på −31,0 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 53,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av elektroniska komponenter (SNI 26110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−32,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−31,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+84,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−9,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−14,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB