Aktivt företag

Drex Events AB

AB Org.nr 5592017858
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Arbetar med körutbildningar inom bilbranschen. Allt från säkerhetsutbildningar till nybilslanseringar och events för bilbranschen.

Registrerat
9 april 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
Bransch (SNI)
SNI 93199 Annan sportverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Boängsvägen 22c
Postnummer & ort
74192 KNIVSTA
Registrerat namn
Drex Events ABReg 2019-04-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
4,7 mkr
▲ 75,2 %
Årets resultat
937 tkr
▲ 220,9 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 127,8 %
Eget kapital
1,3 mkr
▲ 134,6 %
Soliditet
66,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2,7 mkr
▲ 779,4 %
Totala skulder
776 tkr
▲ 124,8 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 659 601 2 658 987 2 921 387 1 562 007 900 593
Övriga externa kostnader 264 087 258 692 178 634 68 623 80 524
Personalkostnader 1 543 248 838 072 897 471 598 294 422 788
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 1 615 428 518 848 537 583 158 115 90 468
Resultat e. fin. poster 1 603 086 519 521 537 254 157 971 90 125
Resultat före skatt 1 191 459 378 903 399 672 115 376 67 322
Årets resultat 937 074 292 002 311 737 89 054 52 685
Balansräkning
Anläggningstillgångar 44 100 66 150 94 500 - -
Omsättningstillgångar 2 771 378 1 169 986 944 772 696 307 679 003
Kassa & bank 2 670 344 303 638 782 387 595 088 214 531
Summa tillgångar 2 815 478 1 236 136 1 039 272 696 307 679 003
Eget kapital 1 284 617 547 543 450 791 230 229 141 175
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 775 636 344 995 385 501 400 680 515 025
Soliditet (%) 66,9 % 66,4 % 58,9 % 40,5 % 23,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 75,2 % jämfört med 2023, till 4,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 937 tkr, en nettomarginal på 20,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 66,9 % vid årets slut, upp från 40,5 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet (SNI 85690). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
34,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+75,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+50,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
72,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,57
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Drex Events AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-27 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Knivsta

Andra registrerade bolag med säte i Knivsta.

Alla företag i Knivsta →