Aktivt företag
DryckoMaten i Väst AB
Översikt
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva försäljning och servering av drycker, mellanmål och måltider genom automater på arbetsplatser och i annan publik miljö samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Göteborgsvägen 45
- Postnummer & ort
- 46154 TROLLHÄTTAN
- Registrerat namn
- DryckoMaten i Väst ABReg 2021-02-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
30 tkr
Årets resultat
20 tkr
▲ 2999,7 %Tillgångar
387 tkr
▲ 5,6 %Eget kapital
25 tkr
▲ 367,3 %Soliditet
6,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
107 tkr
▲ 3130,0 %Totala skulder
361 tkr
▲ 0,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 30 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 921 | 1 300 | 15 003 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 20 079 | −1 300 | −15 003 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 20 540 | 641 | −14 055 | −1 000 | −5 000 |
| Resultat före skatt | 20 540 | 641 | −14 055 | - | - |
| Årets resultat | 19 869 | 641 | −14 055 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 250 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 386 750 | 366 210 | 115 569 | - | - |
| Kassa & bank | 106 687 | 3 303 | 4 627 | - | - |
| Summa tillgångar | 386 750 | 366 210 | 365 569 | - | - |
| Eget kapital | 25 279 | 5 410 | 4 769 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 361 471 | 360 800 | 360 800 | - | - |
| Soliditet (%) | 6,5 % | 1,5 % | 1,3 % | 28,0 % | 34,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 20 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 6,5 % vid årets slut, ned från 28,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 2 % av bolagen med samma huvudbransch, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
1,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-15
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Trollhättan
Andra registrerade bolag med säte i Trollhättan.
- 11v8-Elevate ABAB
- 12 Knots Coffee Roasters ABAB
- 2 B granaas ABAB
- 2 Söner Bygg ABAB
- 2am Club ABAB
- 2am Group ABAB
- 2K Group ABAB
- 2stads Osteopatklinik ABAB