DSA Auto Seat Factory AB
Översikt
Design, import, export, produktion och försäljning av all bilinredning såsom bilsäten, bilsätesklädsel, ratt, tak, golvskydd, och annat material som används inuti alla sorters fordon, såsom bilar, lastbilar, och transportbilar. Konsultverksamhet inom organisationsutveckling, utbildning, research och datainsamling, marknadsundersökningar, internationella bistånds- och utvecklingsprojekt.
- Registrerat
- 22 augusti 2011
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47820 Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18164 LIDINGÖ
- Registrerat namn
- DSA Auto Seat Factory ABReg 2022-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 882 045 | 1 367 906 | 789 777 | 181 000 | 125 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 153 233 | 745 582 | 483 964 | - | - |
| Personalkostnader | 160 786 | 0 | 42 711 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −3 869 | −5 345 | 5 783 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −3 668 | −5 061 | 6 007 | 4 000 | 47 000 |
| Resultat före skatt | 3 052 | 0 | 6 007 | - | - |
| Årets resultat | 3 052 | 0 | 7 990 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 689 360 | 601 415 | 288 318 | - | - |
| Kassa & bank | 436 762 | 430 136 | 153 609 | - | - |
| Summa tillgångar | 689 360 | 601 415 | 288 318 | 144 000 | 130 000 |
| Eget kapital | 59 655 | 56 603 | 56 603 | - | - |
| Långfristiga skulder | 50 000 | 50 000 | 50 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 579 705 | 488 092 | 169 934 | - | - |
| Soliditet (%) | 9,0 % | 10,0 % | 23,0 % | 40,0 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 125 tkr (2021) till 1,9 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 9,0 % vid årets slut, ned från 40,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 47820). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidingö
Andra registrerade bolag med säte i Lidingö.
- & Bäck Design HandelsbolagHB
- &erlind ABAB
- + Jobb i Stockholm ABAB
- 08 rör Installation ABAB
- 101 Quantum ABAB
- 107 Capital ABAB
- 181 Fastigheter Holding ABAB
- 1st Street Stockholm ABAB