Aktivt företag
DSGR FAMILY AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-12
Bolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av kläder och skateboards samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 mars 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32300 Tillverkning av sportartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mellangatan 16 B
- C/o
- c/o Mats Angelbratt
- Postnummer & ort
- 41301 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- DSGR FAMILY ABReg 2019-06-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
18 tkr
▼ 23,6 %Årets resultat
-4 tkr
▲ 54,0 %Tillgångar
93 tkr
▼ 1,3 %Eget kapital
93 tkr
▼ 5,1 %Soliditet
100,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
39 tkr
▲ 13,5 %Totala skulder
0 kr
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 134 | 23 745 | 40 657 | 210 876 | 421 201 |
| Övriga externa kostnader | 14 690 | 13 927 | 33 877 | 14 344 | 26 534 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −4 766 | −9 572 | −9 657 | −6 596 | 65 840 |
| Resultat e. fin. poster | −4 245 | −9 221 | −9 825 | −6 596 | 65 840 |
| Resultat före skatt | −4 245 | −9 221 | −9 825 | −6 596 | 65 840 |
| Årets resultat | −4 245 | −9 221 | −9 825 | −6 596 | 51 750 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 92 780 | 94 026 | 100 367 | 212 353 | 170 288 |
| Kassa & bank | 38 843 | 34 211 | 59 571 | 154 573 | 64 829 |
| Summa tillgångar | 92 780 | 94 026 | 100 367 | 212 353 | 170 288 |
| Eget kapital | 92 780 | 97 742 | 100 367 | 110 192 | 116 788 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 0 | −3 716 | 0 | 102 161 | 53 500 |
| Soliditet (%) | 100,0 % | 104,0 % | 100,0 % | 52,0 % | 69,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 4 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 100,0 % vid årets slut, upp från 52,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 11 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av sportartiklar (SNI 32300). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−54,4 % per år
2021 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-19
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-12-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-12-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- (i.o.h) organisationsutveckling ABAB
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 013 Delivery ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB