Aktivt företag
Ducorp Invest AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolagets har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror, äga och förvalta fastigheter, uthyrning av semesterboende, konsultationer inom inköp, konsultcoach inom organisation, samtalsterapi och personlig utveckling, äga och förvalta lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 juli 1970
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalagatan 9 N
- Postnummer & ort
- 11361 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Ducorp Invest ABReg 2004-05-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
196,7 mkr
▲ 2,9 %Årets resultat
6,0 mkr
▼ 16,0 %Tillgångar
25,1 mkr
▼ 11,3 %Eget kapital
10,2 mkr
▼ 26,8 %Soliditet
41,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
42
Medelantal
Totala skulder
14,9 mkr
▲ 3,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 196 654 859 | 191 154 489 | 182 207 252 |
| Övriga externa kostnader | - | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 8 511 783 | 10 025 482 | 8 731 946 |
| Resultat e. fin. poster | 7 565 341 | 9 002 873 | 7 479 512 |
| Resultat före skatt | 7 565 341 | 9 002 873 | 7 479 512 |
| Årets resultat | 5 969 129 | 7 103 314 | 5 786 540 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 9 742 144 | 7 977 854 | 8 822 982 |
| Omsättningstillgångar | 15 363 945 | 20 335 995 | 19 962 475 |
| Kassa & bank | - | - | - |
| Summa tillgångar | 25 106 089 | 28 313 849 | 28 785 457 |
| Eget kapital | 10 179 183 | 13 901 054 | 10 294 240 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 14 926 906 | 14 412 795 | 18 491 217 |
| Soliditet (%) | 41,0 % | 49,0 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 182,2 mkr (2022) till 196,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 6,0 mkr, en nettomarginal på 3,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 41,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,9 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
58,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,03
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
42 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB